Plastični krožniki, plastični kozarci, servisni pribor, slamice in številni drugi plastični izdelki, ki služijo za enkratno uporabo, so bili pred časom zaradi uredbe in sprejetja zakona s strani Evropske unije odstranjeni iz trgovskih polic. Za nekatere šok, saj so bili tovrstni plastični izdelki v njihovi uporabi vsakodnevno, zame pa popolnoma sprejemljiv in nujen ukrep, ki ga pozdravljam z odprtimi rokami. Kje pa bomo v prihodnje kupovali slamice za otroke? Rojstnodnevno torto bomo postregli iz tako lepih krožnikov? Kaj, če razbijejo? Ali ne bi rajši uporabili plastičnega pribora, da bomo imeli kasneje manj stvari za pomiti? Takšne in drugačne pomisleke je imelo kar nekaj ljudi, s katerimi sem bila v stiku v času, ko so v trgovinah kar naenkrat izginili plastični izdelki za enkratno uporabo. Ozrite se okoli sebe in ocenite, koliko plastike oziroma plastičnih izdelkov je okoli vas. Odgovor je preprost, ogromno. Številne raziskave namreč poudarjajo, da je plastika dandanes vodilni proizvodnji material.
Vsi plastični izdelki so po mnenju stroke glavni krivec za pretirano onesnaženost številnih mest, plaž in narave po celotnem evropskem prostoru. Nihče si v prihodnje ne želi biti deležen prizorov o plavajočih plastičnih vrečah in plastenk v morjih ter rekah, ki motijo delovanje naravnega ekosistema. Ozaveščanje o negativnem vplivu plastike na okolje, v katerem živimo, bi moralo po mojem mnenju biti bolj agresivno, saj bi s tem zmanjšali številne okoljske probleme. Dejstvo je, da imajo plastični izdelki izredno dolgo življenjsko dobo zaradi svoje dolgotrajne razgradljivosti, kar pomeni, da vso škodo skladiščimo za nadaljnje generacije. Ker pa se je proizvodnja plastičnih izdelkov v zadnjem času povzpela v nebo, je skrajni čas, da temu naredimo konec.
Za konec vas pozivam, da plastične izdelke, ki jih ne uporabljate vsak dan ustrezno zavržete ali pa zanje najdete alternativne rešitve, če ne gre drugače. Bodimo odgovorni in poskrbimo, da plastični izdelki sčasoma postanejo preteklost.